LAG Adrion
LAG ADRION - LOKALNA AKCIJSKA GRUPA ADRION
SJEDIŠTE: Zadvarje
ADRESA: Hrvatskih branitelja 31, 21255 Zadvarje
E-MAIL: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
WEB: www.lag-adrion.hr
LAG je praktična stečevina EU koja funkcionira kao udruga na području određenih općina i gradova, te je nužan instrument i alat razvojnih politika lokalnih područja prema "bottom up" pristupu.
Temeljna zadaća LAG-a je stvaranje partnerstva predstavnika javnog, gospodarskog i civilnog sektora radi održivog razvitka određene lokalne zajednice, čiji glavni ciljevi se određuju preko izrade i provedbe lokalne razvojne strategije navedenog područja.
Pravni oblik LAG-a je udruga registrirana sukladno Zakonu o udrugama ("Narodne novine" br. 88/01 i 11/02)
LAG obuhvaća jasno definirano i zemljopisno kontinuirano područje, te stanovnike jednog ili više naselja, unutar dvije ili više jedinica lokalne samouprave.
LAG ADRON "Planina i more" je područje koje prirodno povezuje more, planinu Biokovo i zabiokovlje, a obuhvaća područje 3 grada i 16 općina ( Omiš, Imotski, Vrgorac, Brela, Baška Voda, Tučepi, Podgora, Gradac, Zadvarje, Šestanovac, Zagvozd, Dugi Rat, Runovići, Zmijavci, Proložac, Podbablje,Lovreć, Lokvičići i Cista Provo.
UKUPNA POVRŠINA: 1.481,34 km²
UKUPAN BROJ STANOVNIKA: 72.774 stanovnika
TKO MOŽE BITI ČLAN LAG-a:
- Profesionalne organizacije i savjeti
- Trgovačka društva
- Građani, stanovništvo i njihove lokalne organizacije
- Lokalni politički predstavnici
- Udruge, mladi
- Mediji
ŠTO DONOSI ČLANSTVO U LAG-u?
- Uključivanje u procese koji predstavljaju glavnu lokalnu razvojnu stečevinu EU, jer će LAG-ovi u razdoblju 2014.-2020. biti nositelji ukupnog lokalnog razvoja
- Učešće u izradi razvojne strategije područja, određivanju ciljeva i aktivnosti
- Informiranje i servisiranje te pomoć oko raznih malih, mikro, srednjih i velikih projekata koji se kandidiraju na određenim natječajima (prvenstveno za EU fondove)
- Sudjelovanje u upravljanju LAG-om i aktiviranju u radu tijela LAG-a
- Podrške i preporuke projekata od strane LAG-a što donosi bodovnu prednost pri evaluaciji projekata na određenim natječajima (posebno za fondove EU)
LEADER PROGRAM
LEADER - "Links between actions for the development of the rural economy", predstavlja Inicijativu Europske Zajednice za mobiliziranje i provedbu ruralnog razvoja u ruralnim zajednicama kroz lokalna partnerstva javnog i privatnog sektora ("Lokalne akcijske grupe").
7 NAČELA LEADERA
1. Pristup "ODOZDO PREMA GORE", suprotno principima hijerarhije –uključivanje stanovništva u problematiku razvoja, odnosno svih dionika (javni, poslovni i nevladin sektor) koji imaju poveznicu s održivošću lokalnog područja.
(Uključivanje javnosti je nužan uvjet bez kojeg aktualni razvoj nije moguć te je potrebno puno aktiviranje svih raspoloživih snaga u lokalnim zajednicama kako bi se bogatstvom ideja i mogućih rješenja postigao kvalitetniji razvoj.)
2. Javno-privatno partnerstvo oko zajedničke strategije i lokalnog plana djelovanja te održivog ruralnog razvoja koji se temelji na očuvanju i razvoju okolišnog, ljudskog, socijalnog i stvaralačkog/proizvodnog kapitala.
(Razvoj lokalnih partnerstava u pristupima i djelovanju je temelj napretka lokalne zajednice - pojedinačne inicijative često su unaprijed osuđene na propast, nedostaje im snaga, uvjerljivost i povjerenje te je zbog toga razvoj partnerskih odnosa i kulture suradnje nužnost.)
3. Pristup temeljen na osobitostima područja-specifične razvojne strategije za područje.
(Lokalna područja često imaju slične probleme, ali svako ima svoje posebnosti, što imperativno treba uzeti u obzir prilikom planiranja budućnosti, jer su upravo te razlikovne osobitosti temelj održivog razvoja svakog pojedinog područja.)
4. Stimuliranje inovacija i kreativnosti-promicanje lokalnih vrijednosti na novi način, kreiranje aktivnosti od interesa za lokalni razvoj, itd.
(Inovacije su nužan uvjet,kako bi se tradicionalne vrijednosti predstavile na nov i tržišno konkurentan način.)
5. Integralni (objedinjujući) pristup - integrirane, povezujuće i krossektorske aktivnosti. (Sektorska podijeljenost čest je uzrok razvojnih problema te je potrebno horizontalnomeđusektorsko povezivanje, kao i okomito povezivanje lokalnih, regionalnih i nacionalnih institucija za ostvarivanje održivog ruralnog razvoja).
6. Umrežavanje i suradnja za održivi razvoj - stvaranje institucionalne, regionalne, nacionalne, lokalne mreže, itd.
(Povezivanje, umrežavanje i sinergijsko djelovanje u razvojnim procesima te razmjena znanja i iskustava, u današnjoj suvremenoj Europi, pa tako i u Hrvatskoj - od ključne su važnosti).
7. Lokalno financiranje i upravljanje - donošenje odluka na lokalnoj razini o financijskim potporama u smjeru održivog razvoja.
(Izuzetno je bitno da postoji konsenzus oko projekata i aktivnosti na lokalnoj razini te da oni budu financirani i iz lokalnih proračuna, jer i mali poticaji iz lokalnog proračuna neposredno znače potvrdu vjerodostojnosti tih lokalnih projekata.)
Za sve dodatne podatke stojimo na raspolaganju na mail-u Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.